Ból i przeskakiwanie w barku - skocz do tej strony.

Osoby zjawiające się w gabinecie fizjoterapii wielokrotnie mianem barku nazywają zwykle staw ramienny. Musimy w tym miejscu uściślić: staw ramienny to połączenie głowy kości ramiennej, jak również powierzchni stawowej łopatki, z kolei na bark składa się parę innych stawów- w tym staw ramienny! Powinno się więc oznajmić, że nie ma czegoś takiego jak staw barkowy, a jedynie staw ramienny. Wyżej przytoczony „bark” zbudowany jest z:
-stawu ramiennego,
-stawu podbarkowego-to przestrzeń pomiędzy wyrostkiem barkowym oraz kruczym łopatki a kością ramienną,
-staw żebrowo-łopatkowy- czyli łopatka ślizgająca się po żebrach,
-staw barkowo-obojczykowy- zestawienie wyrostka barkowego łopatki a także obojczyka,
-staw mostkowo-obojczykowy- w którego kompozycję wchodzi mostek i obojczyk.
Znajomość wyżej wyszczególnionych „stawów” a, także elementów ich budujących jawi się być zasadnicze ze względu na fakt iż w sytuacji dolegliwości bólowych problem może pochodzić z każdego wyżej wymienionego obszaru. http://blingee.com/profile/fizjoterapiasanok18 w takim wypadku precyzyjnie przebadać określone składniki budujące ów kompleks.
Stawy.
Podczas wykonywania ruchu kończyną górną do w górę (zgięcie, odwodzenie) pojedyncze stawy uruchamiają się w określonej kolejności. W chwili unoszenia ręki do góry, aż do 60* ruch zachodzi przede wszystkim w stawie ramiennym, jest to ustawienie ręki na przykład podczas zmywania naczyń, pisania na tablicy, korzystaniu z komputera- o ile w tym zakresie odczuwasz ból szukałbym problemu rzeczywiście w tymże stawie.
Wówczas przekraczamy tą granicę i próbujemy unieść rękę jeszcze wyżej (60-120*) uruchamia się ruch łopatki- powinna ona dokonać obrót na zewnątrz- to gest gdy trzymamy rękę wysoko myjąc okno, ściągając pajęczynę z sufitu.
Gdy ból objawia się jeżeli unosimy rękę jeszcze wyżej- tj. próbujemy podrapać się po głowie, czy zapiąć stanik- w ruch włączany jest także kręgosłup- a więc ból w tym zakresie ruchu może świadczyć o problemach z kręgosłupem i to w tamtym miejscu warto wypatrywać przyczyny!
Więzadła.
Staw ramienny wzmacniany jest przez więzadła- pasma tkanki łącznej, które wzmacniają jego trwałość. Od przodu przebiega więzadło obrąbkowo-ramienne przeciwdziałając podwichnięciu głowy kości ramiennej do przodu. Do urazu tego więzadła dochodzi często w chwili zbyt mocnego zamachu, próby rzutu ciężkim przedmiotem, albo wygięciu ręki do tyłu. Więzadło może być naciągnięte, naderwane, a nawet zerwane.

Mięśnie.
Mięśnie wchodzące w skład stawu ramiennego jesteśmy w stanie rozłożyć na 2 grupy:
- mięśnie dociskające kość ramienną do góry (do łopatki),
- mięśnie dociskające kość ramienną do środka.
osłabienie któregokolwiek z tych mięśni może powodować niewłaściwe ułożenie kości ramiennej w stawie, https://www.truckmodels.co.za/author/fizjoterapia-sanok50/ , trzeszczenie, a dodatkowo słabość ręki.
Co robić ?
Jeżeli dokucza Ci ból barku, bez względu od tego czy pojawił się gwałtownie w efekcie urazu, czy też może zaczął się powoli i systematycznie narastał, to w pierwszej kolejności przychodzi:
-określić który element (staw) z kompleksu barkowego został podrażniony (staw ramienny, łopatka, obojczyk idt.),
-określić czy problem jawi się być pochodzenia mięśniowego, np. naciągnięcie, czy może więzadłowego, np. naderwanie,
-wykluczyć inne ewentualne przypadłości (bark zamrożony, entezopatia, uszkodzenie splotu ramiennego),
-dostosować odpowiednie metody fizjoterapeutyczne do konkretnego problemu.
Sign In or Register to comment.